Château Mont-Redon

Vinodling på Mont-Redon går tillbaka till romartiden. De var planterade i botten av kullen för att skyddas mot mistralvinden. Namnet Mont-Redon kommer av detta som på Latin är montem retundum ”runt kullen”. 1344 var ”Mourredon” en del av påvens mark och officiellt erkänd som en vingård. Efter att ha varit i familjen d`Astier och en undergren till denna i ca 70 år.

1923 tog Henri Platin över Mont-Redon . Vingården var då 2,5 hektar stor men utspridd. Henri samlade ihop rader av vinrankor och sådde nytt på den öppna platån med stenig jord som inte tidigare varit uppodlad. I samma anda och passion som Henri Platin i en ständig jakt på kvalité, de mest lämpade druvsorterna för terroiren fortsatte Platins ättlingar att söka nya marker till slottet.

Henri Platins ättlingar Jean Abeille och Didier Fabre äger idag egendomen som nu är 174 hektar i Châteaunef-du-Pape varav 100 hektar är uppodlade med vinstockar. 1980 förvärvades en egendom i Côtes du Rhône och 1997 en i lirac.

Till Château Mont-Redons hemsida


Tillbaka till våra producenter


Produkter från Château Mont-redon

Côtes-du-Rhône Blanc

Art.nr: 8303801

Land: Frankie

Smak: Vinet har frisk, fräsch lite honungsaktig smak av päron och gröna plommon och en läcker syra som balanserar den generösa smaken.

Sortiment: BS

Côtes-du-Rhône Rouge

Art.nr: 8306101

Land: Frankrike

Smak: Mjuk, rund, medelfyllig smak av mogna plommon och bär, med kryddig avslutning. Mogna tanniner ger ryggrad åt den sensuella frukten.

Sortiment: BS

Lirac

Art.nr: 7481401

Land: Frankrike

Smak: Smaken är elegant och komplex. Ett medelfylligt vin med mogna bärtoner och fin fatkaraktär.

Sortiment: BS

Chateauneuf-du-pape

Art.nr: 281101

Land: Frankrike

Smak: Smaken är elegant och komplex. Toner av björnbär, lakrits och rostade fat.

Sortiment: FS

Vieux Marc

Art.nr: 90000

Land: Frankrike

Smak: I smaken hittar man åter nötter och kaffe samt vanilj.

Sortiment: RS