
- 179:-
-
Denna vara finns i flera storlekar.
Klicka på BESTÄLL för att välja volym.
Crozes Hermitage Les Launes
Rött vin från Delas
Volym: 750
Om produkten
Vinet får jäsa i 28-32 grader i öppna cementtankar. Därefter genomgår vinet malolaktisk jäsning i tankar. 30% av vinet lagras i ekfat och därefter blandas vinet och filtreras lätt innan buteljering.




- 179:-
-
Denna vara finns i flera storlekar.
Klicka på BESTÄLL för att välja volym.
Doft och smak
Kryddig, nyanserad doft med inslag av fat, björnbär, plommon, vitpeppar, charkuterier och lagerblad.Kryddigt, smakrikt vin med inslag av fat, björnbär, plommon, lavendel, vitpeppar, charkuterier och lagerblad.
Serveringsförslag
Passar till grillat kött och korvar, vilträtter, grytor och köttfärsbiffar med svamp och rotfrukter.
Serveringstemperatur: 16-18° C
Årgång
2017
Druvor
Syrah
Land
Frankrike
Volym
750
Region
Rhône
Ursprung
AOC Crozes-Hermitage
Artikelnummer
280001
Om producenten
Delas
Delas får Gyllene Glaset 2017
Tidningen Allt om Mat har i över 20 år delat ut Gyllene Glaset – ett hederspris som ges till ett vinhus som berikat den svenska marknaden utöver det vanliga. 2017 går priset till Delas som håller hög kvalitet och har en egen stil – ett anrikt vinhus beläget i norra Rhône, syrah-druvans kejsardöme. På de branta sluttningarna plockar man druvorna för hand. Druvor som sedan blir grunden i några av världens mest kraftfulla och magnifika viner.
År 1835 köpte Charles Audibert och Philippe Delas ett vinhandlarföretaget Maison Junique i Tournon-sur-Rhône. De döpte om det till Audibert och Delas. Bandet mellan de två familjerna skulle förstärkas när Philippe Delas två söner Henri och Florentin gifte sig med två Audibert döttrar. År 1924 tog Henri och Florentin över som ledare i det bolag vars namn de bytte till Delas Frères. Vineriet ligger i Saint-Jean-de-Muzols nära Tournon-sur-Rhône, vid foten av vingårdarna i Saint Joseph. Delas ägs idag av champagnehuset Deutz och anses som en av de främsta producenterna i norra Rhône.
Till systembolaget >Mer information
Recensioner
Vinnare i kategorin Årets Röda vin i ”Sverige tyngsta vinpris” – Årets Vinare 2018
Fynd!
”Svartpeppar, salami, torkade örter och röda bär. Lysande ambassadör för seriös Crozes.”
– Allt om Vin, januari 2019
2016 Delas Les Launes Crozes-Hermitage, nr 2800, 159 kr. ”En trotjänare som är i toppslag, med hela buketten av svartpeppar, örter och björnbär i stram, välskräddad kostym. Gott nu men vinner på ett par-tre års lagring.”
– Håkan Larsson, Expressen 28 aug 2018
90 poäng (++!)
”Ett ungt, friskt vin med fräsch frukt, bra balans, bra syra och inslag av körsbär, hallon, bigarråer, blommor, granatäpple, te, mineraler och fat.”
– Dina Viner Professional Edition nr 2018-1
Delas Les Launes 2014
– Allt om Vin, nr 7, 21 juni 2017
Mölstad utser Les Launes som hans röda favoirtvin 2016!
Årets röda. Ett stiligt syrahvin med allt på plats: rikt mörkbärigt med choklad, örter, pepprighet och lång eftersmak. Smakar bäst till en örtkryddad lammstek.”
Klassiskt viltvin
”Björnbärsfruktigt och pepprigt från norra Rhônedalen, klassiskt viltvin med strama syror, mjuk strävhet och prydlig ton av lagerblad.”
– Allt om Vin, maj 2017